Poistunut demittäjä8.3.2019 2:40
1/16
Voiko joku fiksumpi nyt neuvoa mitä teen?

En oo varma onko mua erotettu vanhasta koulusta mut jos on niin se on tapahtunu iha helmikuun vikoina päivinä. En tajunnu tätä aiemmin ja jotenki aattelin et jos en oo allekirjottanu eropapereita enkä edes saanu tietoa erotuksesta niin mua ei ole erotettu joten nostin 150€ opintolainaa. Nyt sit hain valmalle ja muutaman viikon sisässä pitäis tulla tieto pääsenkö sisälle (aika varmasti pääsen), joten ne opinnot alkaa joko tässä tai ens kuussa, en oo varma ja aijon hakea opintotukea ihan kaikkien lainatakauksien kanssa (koska näköjään se on nykyään mahollista myös valmalle t. kela.)

Nyt sit aloin miettiä et kun yritän saada sen eropaperin heti kun tulee uudesta koulusta viestiä pääsenkö sisään niin pitäiskö mun sillon kun saan sen eropaperin ja tiedon siitä valmasta niin sillon yksinkertasesti vaan laittaa uudet hakemukset/muokata vanhoja (en nyt muista miten se menee et voiks niit tietoi vaa muokata vai pitääks tehä uutee kouluu uus hakemus) ja sit mennä pankkii selittää tää tilanne vai pitäiskö mun kuitenkin jo ennen ku saan tietoa pääsenkö valmalle nii hankkia eropaper ja sit mennä puhumaan pankkiin tästä minkä jälkeen hakea opintolainaa sit uuteen kouluun sit jos pääsen sinne vai voinko yksinkertasesti vaan odottaa pääsenkö uuteen kouluun ja vast sit mennä selittää tää tilanne?

Periaatteessahan jos mun opinnot alkaa tässä kuussa (ja vielä viime kuussa oon opiskellu edellisessä koulussa) niin en oo saanu mitään "ylimäärästä" varsinkaan ku en tiedä onko mut erotettu vai ei joten tavallaan ois vaan helpompi sitku kaikki asiat on varmoja mennä selittää tää juttu (mietin vaan miten ihmeessä osaan selittää tän yksinkertasesti) vai pitääkö mun tässä välissä alkaa hankkii niit eropapereita (koska mullahan ei tosiaankaan ole varmaa tietoa millon mut on erotettu jos on joten en voi laittaa mitään päivämääriä vielä yhtään mihinkään) ja mennä pankkiin?