Ramsus3.12.2018 16:31
1/7
Vaihto-oppilas Kotiini

Hei
Olen tässä 4 kuukauden päästä menossa vaihto oppilaaksi Saksaan. En niinkään jännitä sitä, vaan kun se vaihto-oppilas tulee meille?
Juu, okei, iskä ja äiti osaa erittäin hyvin enkkua, ja multakin se kai sujuu, mutta jotenkin edelleen tuntuu siltä, että kaikki kusee heti alkuun kun hän tulee meille. Pitäiskö minun olla aktiivinen ja puhua lärpättää, vai antaa hänen olla suurimmaksi osin omissa oloissa?
Ollaan sitten luokan kanssa menossa Kolille näyttämään heille ”hienoja” maisemia, Niin annanko hänen mennä kaverinsa kanssa päivä, ja minä omani, vai olla vaihto-oppilaan kanssa? Itellä jotenkin lyö aina lukkoon, kun puhun vento vieraan kanssa Englantia. Paitsi joskus hotellissa joku henkilökunta tyyppi tuli sanomaan ilmeisesti että ei voida mennä uimaan, ilman valvojaa. Aloin ihan napakasti puhumaan, ja yritin ymmärtää, mitä hän sanoi. Se jotenkin nolottaa, kun ei löydä sanottavaa. Mitä teen? Enkun numero tais olla joku 7