motdo17.6.2014 18:46
1/2
Epäselvyyksiä Muumeissa?

Innostuin näistä "Mikä on jäänyt epäselväksi Harry Pottereissa" -keskusteluista tekemään vastaavanlaisen keskustelun Muumeista.

Ite oon miettiny muun muassa seuraavia asioita:
Missä Muumipappa on viettänyt lapsuutensa? Onko hän ollut ensin lastenkodissa ja sitten seikkailemassa? Onko uusien tyhmien Muumien koulujuttu ihan tuulesta temmattu, vai perustuuko se johonkin? Miten Jenni-täti liittyy Muumipapan lapsuuteen?

Ovatko Muumipeikko ja Nuuskamuikkunen ystäviä, vai onko heidän välillään todellisuudessa jotain romanttista / eroottista?

Mitä on Aliisan ja Muumipeikon välillä? Jos he ovat pelkkiä ystäviä, miksi Niiskuneiti vaikuttaa mustasukkaiselta "Keskitalven kokko" -jaksossa ja Myy sanoo "Noitakävelyä" -jaksossa ivallisesti Muumipeikolle, että "ahaa, sinua kiinnostaa Aliisa" ?

Mistä noita ja Aliisa ylipäätään pöllähtävät Muumilaaksoon? Onko heille mitään perustaa Tove Janssonin sarjakuvissa tms., vai ovatko he vain TV-sarjan tekijöiden lisäys? Kirjoissahan heistä ei näy vilaustakaan.

Mikä Mörön ja Muumipeikon suhde mielestänne on? "Muumipappa ja meri" -kirjassahan he selvästi lähenevät, mutta tv-sarjassa tällaista ystävystymistä ei tapahdu. "Keskitalven kokko" -jaksossa Mörkö käyttäytyy oudosti ja Niiskuneiti keksii hänen ihastuneen Muumipeikkoon. Onko asia niin, mitä luulette?

"Keskitalven kokosta" seuraavassa jaksossa, jaksossa "Loitsu" mörkö vaeltaa aluksi Muumitalolle, samalla, kun noita tulee sinne loitsimaan. Miksi Mörkö tulee Muumitalolle? Lähteekö hän sitten noitaa pakoon?

Miksi mörkö "Hiekkaveistoksia" -jaksossa sitten pelastaa Pikku Myyn? Onko tämä vain osoitus mörön pohjimmaisesta hyväsydämisyydestä, vai viitataanko tällä johonkin mörön erityiseen tunteeseen Myytä kohtaan? Nuo uudemmat jaksot ovat kyllä ihan tyhmiä verrattuna vanhempiin jaksoihin, mutta osalla niistäkin on perustansa esim. sarjakuvissa, joten miten luulette tämän olevan?

Uudemmissa jaksoissa viitataan myös Myyn tuntemaan hienoiseen mustasukkaisuuteen Niiskuneidin ja Muumipeikon rakkautta kohtaan. Mitä mieltä olette tästä?

Oletteko huomanneet, että uudemmissa jaksoissa on muun typeryyden lisäksi myös paljon viittauksia nykyajan laihuusihanteeseen, joka vanhoista jaksoista puuttuu kokonaan? Niiskuneiti haluaa laihduttaa ja Myy pilkkaa sekä Muumipeikon että Niiskuneidin pyöreyttä. Miten typeriltä Muumit näyttäisivät laihoina...

Irtoaisko lisää keskustelua / kysymyksiä? :)