Sipsux319.4.2013 22:55
1/10
Tytöt ja pojat jotka skeittaatte tänne?! (:

Niin tosiaan ihan vasta alottelija olen ja enpä ole edes montaa kertaa laudan päällä seissyt. Haluisin kuitenki nyt alottaa skeittaamisen ja sehän ei onnistu ilman lautaa, joten apua tarvitaan Completen valinnassa. Mikä olis hyvä lauta alottelijalle jolla on kuitenki varaa maksaa laudasta n.120€? En halua mitään marketti lautaa ekaks laudaks. Haluisin siis hyvän laudan joka kestää pitkään ja jolla onnistuu ihan vaan kulkeminen ja kääntyminen kunnolla ja ihan joitain perustemppuja pystyis tekemään toki mahollisimman kevyt lauta olis plussaa. Mielellään se lauta sais olla Laminasta tai UnionFive:stä, koska niistä olen kuullu sitä hyvää ja on kuulema nopee toimitus. Ja siis sen takia se saa olla noin "kallis" ekaks laudaks että en halua paskaa lautaa ja jos ei jostain syystä nappaakaan tää laji, niin voin sen sitte myydä halvemmalla pois niin et joku sen myös ostaa. Linkata sais teidän mielestä mulle sopivia lautoja. Ja siis tosiaan Kengän koko 37 - 39 eli oiskohan sit se laudan leveys 7.5 vai mitä suosittelisitte? Ja alle 50kg painan. Ei mielellään mitään pääkalloo sinne laudan alle. Ja siis ulkomailta tilaaminen ei onnistu sillä äiti eikä iskä sitä suostu sieltä tilaamaan ja itelläni ei oo verkkopankkitunnuksia.

Sitä mietin et ku Laminan sivuilla luki: "Väliholkkeja (spacer) ei myöskään käytetä kaikissa laudoissa vaikka se onkin suositeltavaa laakereiden eliniän pidentämiseksi. Väliholkkeja on neljä kappaletta ja ne asetetaan renkaan sisään, laakereiden väliin." Joten kysymys kuuluukin pystyykö Complette lautaa purkamaan niin että saisin sinne noi välihokit laitettua? Vaan sen takia laittaisin mielelläni ne sinne et oon hyvä rikkomaan kaikkea ja ei innostais heti olla ostamassa uusia laakereita. Ja jos pystyy purkamaan ton verran ni mitäköhän työkaluja mahdan tarvita purkamiseen?(: Ja pystyykö noita välihokkeja mistä ostamaan niinku irrallisena vai tuleeko vaan sen laudan mukana jos tulee? Sais nimittäin noita välihokkejaki linkkailla jos niitä vaan saa jostain ostettua 4 kpl.

Kiinostais kans tietää että miten pojat on teihin suhtautunu ku on nähny teidät skeittaamassa, reagoiko ne siihen ylipäätään ollenkaan ja jos niin miten? Aliarvioiko ne teitä vai onks ne sillain jes kerranki tyttöjä jotka skeittaa?

Ja siis pitää olla Complete lauta koska ite en sitä osaa koota, enkä luottais siihen että se on turvallinen jos omin pikkukätösin sen kokoisin.

Ja sori en nyt tiedä kuuluisko tää tänne Sportti osioon vai vapaa-aikaan.