mustis2214.5.2020 18:00
1/4
Parisuhteessa ja ihastunut pahasti toiseen jo kauan..

Okei eli oon 15 vuotias ja oon ollu parisuhteessa jo yli vuoden. (ei mikään ala-aste suhde tapainen, ihan kunnollinen parisuhde) Ennen tätä suhdetta olin ollut todella ihastunut 1-2vuotta nykyisen poikaystäväni kaveriin. Sitten ihastuin nykyiseen ja siitä lähtien oon ollut hänen kanssaan.

Suhteen aikana olen kokoajan kieltänyt tunteeni sitä edellistä 1-2vuoden ihastusta kohtaan. Vaikka tämä ihastus on mun nykyisen kaveri, hän oli ihastunut minuun monta kertaa mun ja nykyisen poikaystäväni suhteen aikana.

Tällähetkellä se ”ihastus” seurustelee. On seurustellut jonkun 3 kuukautta olisiko. MUTTA tämä tässä se onkin.. Hän on ennen sanonut että ei oo tuntenut ketään muuta kohtaan niin vahvasti kun minuun. Kyllä hän on osoittanutkin kiinnostusta minua kohtaan mun ja nykyisen poikaystäväni suhteen aikana. Ja mulla on KOKOAJAN semmoinen tunne että hän viihtyy mun seurassa ja hakeutuu mun seuraan ja yrittää niinsanotusti ”esittää” seurassani. Tunnen kokoajan, että sisimmissään hänellä on vieläkin tunteita minua kohtaan. Olen jopa melkein varma siitä. Tietenkään hän ei halua sitä myöntää. Tunteeni asiasta on erittäin vahva ja ollut jo vuoden.

Ongelma tässä on se, että myönsin joku nelisen kuukautta sitten että hetkonen voi pirkule sentään.. MULLAHAN ON VIELÄKIN TUNTEITA SITÄ KOHTAAN!!!😭😂 En tiedä pitäiskö itkeä vai nauraa. Kerroin tästä noin 2kk sitten poikaystävälleni ja tottakai se häntä vaivasi, mutta sanoi ”no et sä sille voi mitään” ja asia oikeastaan jäi siihen vaikka sanoin ihan rehellisesti että on ollut pitkäaikaista ihastusta. Elikkä siis olen tavallaan ollut ihastunut KOKOAJAN SIIHEN.. En vaan ole myöntänyt sitä itselleni enkä keheenkään.

Nykyisessä parisuhteessani olen siis onnellinen mutta tulee välillä vähän liiankin usein mietittyä että onkohan tämä se oikea ja mietin aina väliajoin sitä toista, niinkuin tälläkin hetkellä. Ja vielä kun tuntuu että sekin sisimmissään pitää minusta.

Erottiin yhdessä välissä nykyisen poikaystäväni kanssa, noin 3kk sitten (siis ennen kun kerroin hänelle ”vanhasta” ihastuksestani) koska minua ahdisti välillä ja en kokenut olevani kaikista onnellisin. Palattiin kuitenkin yhteen, aloin kaipaamaan häntä. (Eron aikana ihastuin ja mietin sitä ”entistä” ihastusta mutta myös poikaystävääni tietysti koska häntä mä koen rakastavani ja tottakai olin erosta paskana).

Pahinta tässä on se, että kerroin sille ihastukselle tunteistani, ja hänen reaktionsa oli todella outo.. Tuntui että hän ei halunnut sanoa tätä lausetta ”mulla ei oo tunteita sua kohtaan”. Mutta tottakai hän niin sanoi koska on parisuhteessa. Hän ei ole mikään kusipää ihminen.

Poistin sen tottakai numeroista, snäpistä, yms sen jälkeen. Mutta, tämä on nyt alkanut laittaa aina kun hän on kaverinsa kanssa, niin kaverinsa snäpissä mulle kuvia itsestään ja välillä jopa juttelee. Toissapäivänä kysyi ”onko sulla vielä tunteita mua kohtaan?” joka oli ERITTÄIN YLLÄTTÄVÄÄ JA OUTOA.

Tottakai aloin miettimään että miksi häntä vielä kiinnostaa? Miks se enää edes miettii asiaa koska hän on parisuhteessa. Tiedän, että hän ei ole pettäjä, hän ei ole sellainen. Tuntuu että hän ei voi tälle tavallaan mitään niinkun en minäkään.

Sillonkun oltiin erossa nykyisen poikaystäväni kanssa ja kaverini sanoi sille ”vanhalle” ihastukselle että mulla on tunteita sitä kohtaan ni kaveri sanoinettä hän hyppi kirjaimellisesti seinille ilosta. Kysyi iloisena ”ai oikeasti?????? mitääääää????” Ja kaikki hänen kaverinsa sanoo minulle että AINA kun kaveriporukkansa puheenaiheena on minä ni hän on aina TODELLA kiinnostunut aiheesta. Niin on sanottu monta kertaa. Jopa sillonkun kerroin tunteistani sille ni hänen kaverinsa sanoi mulle ”nyt on poika sekaisin. Huomaa heti että pistit sen ihan sekasin”.

Tässä on ongelmana se, että en ole enää edes varma mistään. Oon ihan sekaisin.. En ole varma, onko tunne poikaystävää kohtaan vain TODELLA VOIMAKASTA ihastusta, ja TODELLA VOIMAKASTA välittämistä. Olen miettinyt että rakastankohan mä häntä edes.. TODELLA AHDISTAVAA😭😭 En tiedä yhtään mitä pitää tehdä, en yhtään...

Tänään koulussa kun näin hänet, kiinnitin kokoajan huomiota että ”näkeeköhän hän minut” yms. Vaikka hän oli poikaystäväni seurassa siis niin ajattelin kokoajan vaan että näkeekö se toinen mut.

Maailman ahdistavin tunne koska välitän niin niin paljon poikaystävästäni mutta miettikää. Olen ollut ihastunut ihastukseeni kohta 3 VUOTTA!!! Taino en sitä myöntänyt itselleni enkä muille nykysen suhteen aikana. Eikä ole ihastus ollut yksipuolista. Tarvin viisaiden apua, tämä on todella ahdistavaa ja haluan neuvoja vanhemmilta ihmisiltä joilla on kokemusta. (Anteeksi tämä kirjakieli mutta haluan että saatte selvää ja pahoittelen jos on epäselvä. :)

Haluaisin vastaukset myös näihin kysymyksiin: 1. pitääkö mun jatkaa suhdetta 2 Pitääkö erota:(