Marie_chan29.5.2017 13:13
1/2
Apua matikan tehtävään!

Torimyyjä osti 120kg luumuja hintaan 1,00€/kg. Neljäsosa luumuista oli niin huonoja, että ne myytiin tappiolla hintaan 0,50€/kg. Mikä oli hyvälaatuisten luumujen myyntihinta, kun luumujen myynnistä jäi myyjälle 100€ tuottoa?

Tää on varmasti ihan yksinkertainen tehtävä, mutta omat aivot ei vaan yksinkertaisesti pelaa nyt yhtään, vaikka kuinka mietin :D Kiitos siis, joku viitsii auttaa.