TipatonTorstai4.3.2019 10:47
1/4
Opettaja puhunut pahaa selän takana

Nyt on sellanen tilanne että sain kavereilta tietää opettajan kertoneen henkilökohtaisia asioitani ryhmässä ja sanonut vielä, että hänellä on mennyt luottamus minuun. Hän oli ryhmälle kertonut yhden poissaoloni syyn ja seuraavaksi sanonut, että oli kuitenkin nähnyt minut kaupassa myöhemmin kyseisen päivän aikana.

Haluaisin tehdä asialle jotain, koska mielestäni on epäkohteliasta ja erittäin epäammattimaista "levitellä" toisen oppilaan asioita sekä ilmaista oma henkilökohtainen mielipiteensä, tässä tapauksessa negatiivinen, kyseiseen oppilaaseen liittyen.

Mitä voin asialle tehdä, onko kellään vinkkiä? Harkitsen asiasta mainitsemista rehtorille, joka sitten tekee asialle jotain. Musta tuntuu, että jos sanon tästä tälle opelle kasvotusten, en ehkö osaa tuoda asiaa niin hyvin esille. Valmistun lukiosta nyt keväällä, joten ei sinänsä ole huolta, että olisi enää kyseisen open kursseja.