Luomu. Kuulostaa kalliilta ja vähän turhanpäiväiseltä? Ei toki!
Vaikka luomuliha on vähän kalliimpaa kun esim. rainbownin, niin sen hinnan saa helposti takasin vähentämällä jotain turhaa tai jättämällä sen vanukkaan ostamatta :-D
No mut asiaaan!
Kaikkihan tietävät, että stressaantuneen eläimen liha ei ole yhtä maukasta kun onnellisen? Käsitykseni mukaan luomulihassa ei ole lääkeaineita, lisäaineita parantamassa lihan makua ja väriä ja lisäksi naudat ovat onnellisempia.
Annan linkin missä on kuvailtu tavallisen tehotuotetun lihan haittavaikutuksista ja siitä mitä kaikkea ne sisältävätkään. Älkää pelästykö lähdettä, koska tuon on kirjoittanu ravitsemusterapeutti tai vastaava joka oikeasti on ottanut selvää ja tietää. :-)
http://www.magneettimedia.com/9-ruokaa-joita-ei-pida-syoda/
''Teollisesti käsitelty liha, kuten kaikenlaiset makkarat, kinkut ja paahtopaisti tehdään yleensä eläimistä, jotka ovat kasvaneet ahtaissa häkkioloissa teollisuuslaitoksissa. Näille eläimille on annettu kasvuhormoneja, antibiootteja, lääkkeitä ja ne ovat kasvaneet surkeissa oloissa, jotka altistavat sairauksille. Usein lihaan lisätään natriumnitriittiä (säilöntäaine E250) muiden kemikaalien lisäksi parantamaan lihan makua tai väriä.
Nitriitit voivat muuntua elimistössä nitrosoamiineiksi, jotka ovat vahvoja syöpää aiheuttavia typpiyhdisteitä. Tutkimusten mukaan nitriitti liittyy kohonneeseen suolisto-, vatsa- ja haimasyöpään. Tämän lisäksi useissa lihajalosteissa on muita syöpää aiheuttavia yhdisteitä, kuten:''
Linkissä lukee lisää noista haitallisista yhdisteistä.
Jos tiesitte jo niin anteeksi, mut kaikki ei varmaa tienny ja toivottavasti teiän kaupoista löytyy luomulihaa jos lihaa syötte!
Niin ja on tuolla pieni juttu soijatuotteistakin jos kiinnostaa.