ysikasityttö23.4.2017 21:54
1/3
Hormoonikierukka & akne

Moi.

Laitoin joulukuussa hormoonikierukan, koska kärsin jatkuvasta hiivatulehduksesta tällöin. Ennen sitä olin syönyt pillereitä noin kolmisen vuotta ja kärsin mielialan vaihteluista ja kuivista limakalvoista... Nyt on kulunut noin 4kk laitosta ja viimeisen 2 kuukauden aikana olen alkanut saaman enemmän ja enemmän finnejä! Ne alkoivat suun ja leuan aluella mutta nyt niitä on rinnassa ja selässäkin (osat ovat erittäin kipeitä) Tämä akne tuntuu vain pahentuvan päivä päivältä enkä tiedä mikä neuvoksi.. koska nämä finnit latistavat itsetuntoani aivan älyttömästi :(( erosimme poikaystäväni kanssa vastikään ja harkitsen nyt kierukan poistamista jos tämä akne loppuisi. En kuitenkaan voi käyttää tätä kierukkaa nyt ehkäisyyn koska uudet tuttavuudet vaativat kondomin. Tiedän että akne myös saatta johtua e-pillereiden lopetuksesta, mutta alottaisin vaikka mielummin ne taas kun tämän huonon ihon.

Onko teillä muilla jotain samanlaisia kokemuksia? Mitä te tekisitte kannattaako kierukkaa vielä pitää?? Maksoihan se kuitenkin sen 150€ Auttakaa