Aina on tilaa vielä yhdelle rahapulakeskustelulle, eikö vain? Olen jälleen onnistunut kuluttamaan tuet liian nopeasti ja saan rahaa seuraavan kerran ensi viikolla. Jäljellä on siis yhdeksän euroa (ja muutama lounasseteli) ja tuntuu siltä, että vaihtoehdot ovat vähissä. Harkitsen pienen summan lainaamista vivus.fi:stä, josta ilmeisesti saisi ensimmäisen lainan ilman korkoja. Pystyisin siis maksamaan sen takaisin heti ensi viikolla. Toisaalta pikavippejä aina kauhistellaan ja demonisoidaan ja tuntuu, että yleinen asenne on, että tehdään ihan mitä muuta tahansa kuin otetaan se iso paha vippi.
Olen kyllä kysynyt ystävältäni lainaa (lainailemme usein puolin ja toisin), mutta hänelläkin menee aika köyhästi. Hän kyllä lupasi auttaa, jos saa töistä palkkaennakkoa, mutta eipä ole kuulunut mitään enkä toki oletakaan hänen voivan aina pelastaa minut, kun olen itse sössinyt. Teen tällä hetkellä töitä kavereilleni heidän uudessa ravintolassaan, mutta bisnes ei ole lähtenyt käyntiin niin hyvin, että he minulle voisivat vielä mitään maksaa. (Tämä nyt ei sinänsä liittynyt, mutta halusin kertoa, etten toivottavasti enää kauaa tule elämään tuilla, ennen kuin joku heittää tämän "mene töihin" -kortin.)
Eli mitä tehdä? Onko pikavippi loppujen lopuksi niin kauhea asia? Vai pitäisikö vaan koittaa selviytyä reilu viikko pikkusummalla? Tupakatkin ovat lopussa... (Ehkä tässä olisi hyvä hetki lopettaa.)