Aurooraa26.10.2013 13:08
1/36
Oikeus suomensosiaaliturvaan

Miesystäväni muutti suomeen luokseni reilu puoli vuotta sitten. Haettiin asianmukaiset paperit maistraatista. Suomen sotu ja osoitteenmuutos oli tehty.
Ensimmäinen tapaaminen hänellä oli työvoimatoimistossa kesäkuussa.
Nyt sitten reilu kaksi kk sitten aloitti vihdoinkin opinnot suomessa ja Kelalla on ollut paperit vetämässä 3kk (eli n. kuukausi ennen opintojen alkua vietiin ne sinne). Mies anoi oikeutta suomensosiaaliturvaan eli kelan tukiin ja kelakorttiin.
Perjantaina kilahti postiluukusta päätökset. Molemmat kielteisiä.
Paniikissa soitettiin kelaan kun toimistoon ei enää ehditty ja nainen sanoi että maanantaina tehdään uusi harkinta päätökseen.
Päätös oli kieltävä koska ei ole tarpeeksi näyttöä siitä että mies asuu suomessa.
Mitä vittua ollaan toimitettu vuokrasopimus, maistraatin paperit, suomessa avatun pankkitilintiedot, puhelinliittymän sopimuspaperit samoin vakuutuksen sekä työvoimapoliittinenlausunto joka edellyttää opinnoista saataviin tukiin.
Mitä jos päätös on taas kielteinen? Miehen on pakko muuttaa kotimaahansa ja keskeytettävä opinnot täällä? Tietääkö joku mikä meni vikaan?
Ahdistaa ):