Kiinan sotalaivat suorittivat lisäksi ampumaharjoituksia Keltaisella merellä, jossa myös Yhdysvallat ja Etelä-Korea pitivät yhteisiä sotaharjoituksiaan.
Kiinan toiminta on kuitenkin keskittynyt Jilinin provinssiin, jolla on pisin raja Pohjois-Korean kanssa. Joukkojen kerrotaan nostaneen valmiutensa korkeimmalle tasolle jo 19. maaliskuuta, Chosun Ilbo kertoi verkkosivuillaan viitaten kiinalaiseen Global Times -lehteen.
- Suuria sotilasjoukkoja näkyi Ji’anin kaduilla ja armeijan kerrotaan nostaneen tasonsa taisteluvalmiuteen, lehti lisäsi.
- Vuoden 2009 ydinkokeesta asti, kun kriisi syveni Korean niemimaalla, Kiina on vahvistanut joukkojaan rajalla. Pohjois-Korean lisääntyneen uhkailun vuoksi on hyvin todennäköistä, että armeija on siirtänyt joukkojaan Shenyangin sotilaspiiriin, joka vastaa rajasta, diplomaattilähde Pekingistä kommentoi.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288553568642.html