sydääni13.10.2016 8:41
1/3
KÄYKÄÄ ALLEKIRJOITTAMASSA

http://www.adressit.com/keskussairaalan_puolestafor_sjukhuset

Auttakaa, ei ole varaa ravata seinäjoella jos tarve tulee. ;_;

"Vaasan seudun keskussairaalan palveluiden kohtalo on suuri kysymysmerkki. On kaavailtu, että Vaasan laaja päivystys loppuisi. Lähin laajan päivystyksen sairaala olisi sitten tämän jälkeen Seinäjoella. Keskussairaalan merkitys alueellemme on merkittävä. Jos palveluita heikennetään, kaupunkimme elinvoimaisuus vähenee ja se automaattisesti vaikuttaa tulevaisuuden asukas- ja kaupunkikehitykseen. Väestön väheneminen luo tyhjäkäyntiä palveluverkkoon ja nostaa entisestään yksikkökustannuksia. Lisäksi Vaasassa elää tutkimusten mukaan maamme pitkäikäisimmät ihmiset, joten monipuolisille palveluille on ja tulee olemaan kysyntää.

Keräämme nimiä tähän adressiin kahden viikon ajan. Vielä ei ole liian myöhäistä vaikuttaa vaasalaisten arjen sujuvuuden edistämiseen. Tämän jälkeen adressi toimitetaan perhe- ja peruspalveluministeri Juha Rehulalle henkilökohtaisesti.

Me kokoomuslaiset vetoamme nyt vaasalaisiin, että keskussairaalan palvelut pitää turvata ja uudistaa määrätietoisesti vastaamaan tulevaisuuden kysyntään. Erilaisten palvelumahdollisuuksien tunnistaminen on tärkeää ja siten kaupunkimme perusterveydenhuollolla on tärkeä osansa toimivien ja taloudellisesti kustannustehokkaiden palvelujen tuottajana sekä hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen toteuttamisen tukijana. Tähän työhön tarvitaan yhteistyötä yli puoluerajojen. Laita siis nimesi edistääksesi tärkeää asiaa, joka vaikuttaa kaikkien vaasalaisten arkeen aina vauvasta vaariin. "