Poistunut demittäjä27.1.2016 19:20
1/77
HS: Kasvohuntu herättää kiukkua ja sääliä – ”Minua ei tarvitse pelastaa hunnulta”

http://www.hs.fi/kotimaa/a1453872799739

Mielenkiintoinen juttu. Kyllä voin sanoa että jos tulisi vastaan niin kauemmin katsoisin kuin muita. Kyllä tällaiselle länsimaiselle tapakristitylle tuommoinen vaatetus herättää ihmetystä. Syykin on: "Kun peitän itsestäni mahdollisimman paljon, katoaa viimeinenkin mahdollisuus siihen, että sytyttäisin kipinän jonkun miehen mielessä. Sellainen kipinä kuuluu vain avioliittoon." Sitten me muut tuolla huidellaan baareissa pienissä vaatteissa (itse en kovin mini mutta noiden mielestä ihan säädyttömissä). Eikö muka ole naisen alistamista tuollainen?? Ollaan miehille mieliksi ettei vaan tekis mieli. Jossain ulkomaillakin tuttuni kertoi että oli ihan kauhean kuuma niin naiset uivat burkat päällä.

Tämä nyt on ihan hyvä asia, tämä on länsimaisessa meiningissä vähän ongelmallista: "Lisäksi niqab vie pois ulkonäön merkityksen muistakin kohtaamisista. Minua arvioidaan ajatusteni, ei ulkonäköni perusteella"

Mutta kun oma kulttuuri on niin erilainen, niin ei tällainen uskonto vaan mene jakeluun. Ei sinänsä haittaa minua miten muut pukeutuvat, mutta entä sitten ne miehet, ovatko he yhtä siveellisiä? Kun näkevätkin länsimaalaisesti pukeutuneita naisia niin näitä virheliikkeitä sattuu. Ei siitä saa tietenkään syyttää naisia jotka pukeutuvat kaapuun. En osaa sanoa tästä mitään suoraa mielipidettä, kertokaapa tekin näkökantojanne, niin jos saisi jotain keskustelua aikaan tästä ajankohtaisesta aiheesta.