Idean keskusteluun antoi Anne Holmlund järjettömillä ja suorastaan ylimielisillä kommenteillaan:
http://teresammallahti.puheenvuoro.uusisuomi.fi/132639-anne-holmlundin-myyrantyo-lakivaliokunnassa
https://www.facebook.com/notes/topias-salonen/s%C3%A4hk%C3%B6postikeskustelua-anne-holmlundin-kanssa-seksuaaliv%C3%A4hemmist%C3%B6jen-avioliitto-j/10151314941712956
Lyhyesti sanottuna: Ilmeisesti useampikin ihminen on ollut yhteydessä Holmlundiin liittyen homojen avioliitto- ja adoptio-oikeuteen. Hän selvästikin vastustaa näitä asioita ilman järkiperusteita, koska perustelut ovat vain noita aikapäiviä sitten kumottuja "lapsi tarvitsee sekä isän että äidin". Kyllä risoo, että tällaiset ihmiset ovat päättämässä asioista.
Mielipiteitä? Löydättekö te mitään järkiperusteluita näiden asioiden vastustamiselle (huom. uskonto ei ole järkiperustelu, koska lakeja ei todellakaan tulisi nykypäivänä säätää vain uskonnon pohjalta)? Miksi tällaisia asioita, joiden kieltämiseen ei ole mitään järkevää syytä, ei sallita?